fbpx
לוגו מובייל

מדרסים

המדרסים האמינים בישראל – לא מתפשרים על הבריאות שלך

מדרסים: המדריך השלם והמקיף

אלפי הצעדים שאנו צועדים מידי יום ופעולות פיזיות כגון עמידה ממושכת או ריצה ספורטיבית, מגבירות את העומס על הגוף. ואם מוסיפים לכך מאפיינים גנטיים, שחיקה טבעית, הנעלה לא מתאימה, יציבה לא מאוזנת ואף מחלות ופציעות, הדרך לכאבים ברגליים ובמערכת השלד והשרירים, קצרה מתמיד. רק מדרסים בהתאמה אישית שתוכננו באופן מקצועי ע”י מומחי עטרת מדיפוט והותאמו לצרכים שלכם, יכולים לגשר בין המצוי לרצוי ולספק מענה והקלה משמעותית לכאבים בכף הרגל.

מדרסים: כל מה שחשוב לדעת

הרופא האורתופד המליץ לכם לנסות מדרסים על מנת למנוע פציעה, לתקן לקות בכף הרגל או להקל על כאבי הגב? בוודאי התלבטתם אילו מדרסים מתאימים לכם, והאם לבחור במוצרי מדף או דווקא להשקיע באחד מהסוגים הרבים של מדרסים בהתאמה אישית. במיוחד עבורכם ערכנו את המדריך המקיף, הסוקר את המדרסים השונים, את הליקויים להם כל מדרס יכול לסייע ועוד מידע רב נוסף שיוכל להסביר את ההבדלים בין המדרסים השונים.

סוגי מדרסים שונים

במדיפוט תמצאו 3 סוגי מדרסים עיקריים, כל אחד ייחודי למצבים בהם הוא ישיג את האפקט הרצוי המירבי.

מדרסי גרפיט

מדרס גרפיט

מדרסי הגרפיט, המיוצרים מסיבי פחמן, מצטיינים בעמידות גבוהה, ולכן משמשים בתעשיית המדרסים ליצירה של מצע דקיק לכף הרגל, ויכולים להיות חלק גם מנעליים צרות. מדרסים אלה מונעים הזעה ובעיות רגליים הנובעות מפטריות ומסייעים לספורטאים להימנע מתנועה לא נכונה של הרגל או זעזוע.

מדרסים ביו מכניים

מדרס ביו מכני

מדרסים ביו מכניים נוצרו על מנת לשנות את הדרך בה נעה כף הרגל. לרב, הכוונה לשימוש במדרסים קשיחים, בעלי גמישות מינימלית, המותאמות לבעלי מקרים קשים של פלטפוס, או כאשר חלקה המרכזי או האחורי של כף הרגל אינו יציב. בדרך כלל לבעלי כף רגל קשיחה יומלץ להשתמש דווקא במדרסים גמישים יותר.

מדרסים רב שכבתיים

מדרסים רב שכבתיים

מדרסים רב שכבתיים נוצרו על מנת להעניק לכל חלק בכף הרגל את התמיכה המתאימה. הם כוללים שכבה המספקת ריפוד לכף הרגל, ג’ל המונע זעזועים, שכבה עליונה המונעת הזעה – ולבעלי לקויות שונות מותאמים המדרסים על מנת למנוע החמרה של הבעיה, ולמנוע פציעות וכאבי גב.

מתי אנחנו צריכים מדרסים?

מדרסים לספורטאים (וחיילים)

במדיפוט תמצאו שני סוגי מדרסים לספורטאים, מדרס האורטו- ספורט ומדרס הסופט – ספורט. שניהם בהתאמה אישית מלאה כדי שיתאימו לסוג הפעילות ורמת האינטנסיביות הנדרשת לכל אחד ואחת.

מדרס אורטו ספורט

מדרס אורטו ספורט

מדרס סופט ספורט

מדרס סופט ספורט

עיסוק בפעילויות ספורטיביות שונות, לאורך תקופה ארוכה, טומן בחובו יתרונות בריאותיים רבים, אך עבור חלק מהספורטאים (הן כתחביב והן כמקצוע) פעילות זו הובילה לפציעות שונות ולשחיקה של איברי הגוף. בין השאר ספורטאים דווחו על בעיות ברכיים, יציבה ופגיעות שנגרמו כתוצאה מזעזועים הנובעים ממגע חוזר ונשנה עם הקרקע בעוצמה גבוהה.

על מנת לענות על הצורך הגובר בקרב ספורטאים בפתרון לפציעות, החלו להופיע מדרסים שעיקר פעולתם התמקד בפיתוח מדרסים רכים – שנועדו למנוע זעזועים.

מחקרים נוספים שהופיעו מאוחר יותר, הבהירו כי יעילות המדרסים גוברת כאשר נעשה שימוש במדרסים תפקודיים.

אחד מהמחקרים הבולטים בתחום פורסם כבר בשנת 1991 ב- “American Jornal of Sport Medicen” וכלל משוב מחמש מאות אצנים שהשתמשו במדרסים להקלה על בעיות שונות. התוצאות היו מרשימות 75% דיווחו כי הבעיה נפתרה או הייתה הקלה משמעותית בתסמינים השונים, ו-90% העידו על שביעות רצון מהטיפול במדרסים.

כאשר מתאימים באופן אישי מדרסים לספורטאים (ומדרסים לחיילים) נלקחות בחשבון לא רק המידות והליקויים של אותו ספורטאי, אלא גם תדירות האימון ואפיו.

לדוגמה, מדרסים המותאמים לאצנים יהיו שונים מאלה המותאמים לשחקני כדורסל וכדורגל. על אף שכולם בולמים זעזועים, חלקם אמורים למנוע פציעות שונות הנובעות מהסוג הפעילות והסכנות הנלוות אליה (רגל עקומה בזמן נחיתה, חוסר גמישות של כף הרגל בבעיטה בכדור וכדומה.

מחלות הגורמות לצורך במדרסים

רבים מוצאים עצמם זקוקים לתמיכה בכף הרגל כתוצאה מסימפטומים של מחלות שונות, וכן ליקויים בכף הרגל. חלק מהליקויים הם מולדים, ואחרים נובעים כתוצאה ממלה וויראלית (כמו למשל פוליו). מחלות אלה פוגעות ברקמות השונות של כף הרגל, יוצרות לעתים מבנה בעייתי הגורם לחלוקת לחץ לא נכונה או אף גורמות להתקצרות של רגל אחת ביחס לשנייה. נסקור בקצרה את המחלות השונות בהן מדרסים בהתאמה אישית יכולים להקל על הסימפטומים השונים.

מדרסים לסוכרתיים

מדרסים רב שכבתיים
מחלת סכרת, על סוגיה השונים, מתאפיינת בחוסר היכולת לייצר את הכמות המתאימה של אינסולין על מנת לווסת את רמות הסוכר בדם, גורמת לסימפטום המשפיע על מבנה כף הרגל. רגליים סוכרתיות עשויות להיות נפוחות, לסבול מיבלות ולגרום לכאבים. עבור חולי סכרת יוצרו מדרסים מיוחדים המקלים על הכאב, מאפשרים ליצור איזון בין כפות הרגליים, ולהפחית את הלחץ והכאבים במהלך ישיבה או הליכה.

 

מדרסים לתסמונת פוסט פוליו – PPS

מדרסים רב שכבתיים

לפני מספר עשורים פגע נגיף הפוליו במאות אלפי ילדים ברחבי העולם. ילדים שנותרו משותקים לכל חייהם או עברו פגיעה קלה של הנגיף קרויים חולי פוליו. אך תופעה מצערת שהתרחשה שנים אחר כך, הבהירה כי הנגיף לא פגע באופן מידי בכל הילדים, ולעתים נשאר בגוף מבלי שהתפרץ במשך עשור. אך, לפתע, נשאים של הנגיף החלו לסבול מתופעות שונות כגון כף רגל שהפסיקה לתפקד או התקצרה, איברים שהתעקמו ועוד תופעות. עבור הסובלים מתופעה זו יוצרו מדרסים מיוחדים, ה”מתקנים” את התנועה של רגל קצרה, וכן מסייעים בבלימת הזעזועים בעת ההליכה.

ליקויים ברגליים להם מדרסים יכולים לעזור

 • פלטפוס – כף רגל שטוחה
 • דורבן
 • דלקות גידים \ דלקת בגיד אכילס

רגליים שטוחות (או “פלאט” + “פוס”) הוא ליקוי הנובע מהקשחה של הקשת המדיאלית. לכאורה, ככל ששטח גדול יותר של כף הרגל מונח על הקרקע, היינו מצפים לחלוקה מאוזנת יותר של משקל הגוף. אך בפועל, הרגל השטוחה גורמת לחלקי כף הרגל שלא נועדו לשאת בעומס ולקשת האורכית הנמשכת לעקב לתפקוד לקוי. בעיה זו כה נפוצה בקרב האוכלוסייה ש-15% סובלים או יסבלו ממנה בעתיד. פלטפוס עשוי להופיע בשני מצבים שונים. הראשון רק במצב של דריכה על הרגל, כאשר כף הרגל חוזרת להיות קעורה לאחר הרגל הורמה לאוויר (פלטפוס גמיש), או מצב שבו לאורך היום כולו גם במצב מנוחה, כף הרגל אינה מתקערת. לתופעת הפלטפוס ישנה השפעה לא רק על כף הרגל, אלא היא עשויה לפגוע גם באספקטים נוספים בגוף ולגרום לדורבן בכף הרגל, לדלקת בגיד אכילס או לכאבי גב תחתון.

אילו מדרסים יקלו על הסובלים מפלטפוס

תפקיד המדרסים המותאמים אישית לכל מטופל הסובל מפלטפוס משתנים בהתאם לפתולוגיה האישית, הקשורה לסימפטומים השונים להם גרם הפלטפוס. לדוגמה, מטופל הסובל מרגל שטוחה ודורבן יזדקק למדרסים ביו-מכניים, ומטופל הסובל מזעזוע בכף הרגל ישלב דווקא מדרסים שנועדו למנוע זעזועים.

מדרס גרפיט

מדרס גרפיט

מדרס ביו מכני

מדרס ביו מכני

כמו כן, בהתאמת המדרס לבעלי פלטפוס נלקח בחשבון גם גילו של המטופל ואורח חייו, כאשר במידה והוא מתאמן באופן תכוף, יותאמו מדרסים שונים מאלה שיומלצו למטופלים בגיל מבוגר, הממעיטים לצעוד צעידות ממושכות.

אילו מדרסים יקלו על הסובלים מדורבן

הכאבים המוכרים בעגה העממית כ”דורבן“, ובמינוח המקצועי “Plantar Fascilitis” נובעים מדלקת ברצועה הנמתחת בין אצבעות כף הרגל לעקב. דלקת זו גורמת לכאבים בשני מועדים עיקריים, בצעדים הראשונים לאחר שנת הלילה או מנוחת צהריים ארוכה או במקרים של הליכה וצעידה ממושכת.

עם השנים, תאי הרקמות ברצועה נמתחים ומתנוונים ויוצרים מתיחה מוגברת. כך, נוצר פרדוקס מסוים. כאשר מופיע הכאב בבוקר הוא נפסק לאחר פסיעה קצרה, אך בכל פעם שיוצרים עומס על הרגל בהליכה – הרצועה נמתחת אף יותר וגורמת לגירוי חוזר ונשנה הגורם לכאב לשוב. דורבן נפוץ לרב בקרב ספורטאים, ובמיוחד בעלי כף רגל שטוחה (פלטפוס), וכן בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני, הגורם לקשת למאמץ יתר.

מדרס רב שכבתי

מדרסים רב שכבתיים

מדרס ביו מכני

מדרס ביו מכני

כל סוגי המדרסים יתאימו לדורבן, יחד עם זאת, ההתאמה והבחירה בסוג המדרס תלוייה בגורמים נוספים כמו גיל, משקל, פעילות ספורטיבים ועוד.

מדרסים ביומכניים מותאמים אישית למבנה כף הרגל מעניקים תמיכה ומורידים את רמת הקריסה לפרונציה של כף הרגל. כך באמצעות הפחתת העומס על הרצועה, היא נמתחת פחות (במיוחד בנקודת האחיזה בעצם העקב) וכך ניתן למנוע או להפחית בצורה משמעותית את הכאב הנלווה ל”דורבן”.

 

מדרסים לדלקות גידים \ דלקת בגיד אכילס

מדרסים רב שכבתיים

מדרסים רב שכבתיים

מדרס ביו מכני

מדרס ביו מכני

מדרס אורטו ספורט

מדרס אורטו ספורט

כל סוגי המדרסים יתאימו לדלקות בגידים בכלל או בגיד אכילס בפרט. יחד עם זאת, על מנת לטפל בדלקת באמצעות המדרס נדרשת הגבהה של כף הרגל באמצעות התאמה אישית.  אחת הסיטואציות המוכרות בעטיין רבים פונים לקבלת מדרסים מותאמים אישית הן בעקבות דלקות גידים, כאשר אחת הנפוצה שבהן היא דלקת בגיד אכילס, אחד מהגדולים והעוצמתיים בגופנו. בעוד שלאחר ניתוח בגיד אכילס תדרשו להגבהה לנעל, או לתומך ומגן קרסול, ספורטאים הסובלים מפגיעה בגיד זה יכולים לחזור לפעילות לאחר קבלת תמיכה ממדרסים לספורטאים.

מדרסים להקלה בכאבי גב

מדרסים להקלה בכאבי גב

עוד סיטואציה שמובילה אורתופדים רבים להמליץ על מדרסים בהתאמה אישית היא כאבי גב, ובמיוחד כאבים בגב התחתון. כפות הרגליים, מעניקות תמיכה לגוף כולו, לעתים אינן עומדות בעומס והכאב מקרין לחלק התחתון של עמוד השדרה. היכולת של המדרסים ליצור חלקוה נכונה יותר של משקל הגוף – בהתאם למבנה כף הרגל, תוכל למנוע ולהקל על כאבי הגב.

מדרסים רב שכבתיים

מדרסים רב שכבתיים

מדרס ביו מכני

מדרס ביו מכני

מדרס אורטו ספורט

מדרס אורטו ספורט

בדומה למדרסים לדלקות בגידים, גם בכאבי גב כל סוגי המדרסים יתאימו , וגם כאן על מנת לטפל בכאב הגב באמצעות המדרס נדרשת הגבהה של כף הרגל באמצעות התאמה אישית.

מדרסים לטיפול בנקעים

מדרס גרפיטמדרס ביו מכני

נקע, או מתיחה של רצועות הקרסול הנמתחות עד כף הרגל, הנובע לרב מנפילה או מתנועה לא נכונה של כף הרגל, יכול להימנע באמצעות שימוש במדרסים המונעים מהרגל להסתובב. נקעים קשים יכולים לגרור תהליך החלמה ארוך, ובמידה וכבר עברתם נקע – עליכם לנסות להימנע ככל האפשר מנקע נוסף. במצב זה מומחה יכול להתאים מדרס שימנע ככל האפשר את הישנות התופעה. חשוב להבין שרגל שעברה נקע פעם אחת, רגישה הרבה יותר למתיחת או אף קריעת הרצועה בשנית, ולכן במצב זה מומלץ ביותר להשתמש במדרסים קשיחים כמו גרפיט או ביו מכני.

מדרסים לשברי מאמץ

מדרסים רב שכבתיים

לשברי מאמץ נדרשים מדרסים לבלימת זעזועים, ולכן ההמלצה היא על מדרס רב שכבתי

פעילות ספורטיבית מאומצת עשויה לגרום לשברי מאמץ, או סדק קטן באחת העצמות. שבר זה מתאפיין בכאב, ומונע מספורטאים (או חיילים) תנועה במשך שבועות עד חודשים. בניגוד לשבר שנגרם בתוצאה מנפילה, שברי מאמץ נובעים מתנועה חוזרת ונשנית במהלך פעילות ספורטיבית או עבודה, הגורמת לזעזועים לאורך הרגל. התאמה של מדרסים הסופגים זעזועים אלה בנעלי הספורט, יכולה לסייע במניעה או הקלה של שברי המאמץ.ול בכאב.

מה ההבדל בין מדרסי מדף למדרסים בהתאמה אישית

הרגליים הן אלו שמכתיבות את היציבה שלנו, ובראש זה כפות הרגליים. למעשה, כפות הרגליים הן היסודות של הגוף שלנו, וכאשר הן אינן יציבות כל הגוף אינו יציב. לכן קל להבין מדוע יש צורך לשמור ככל הניתן על כפות הרגליים, ובמידה וקיימת בעיה כלשהי ביציבה יש צורך למצוא לה פתרון. הפתרון שמסייע ליציבה ולבישה נוחה יותר של הנעליים הוא מדרסים בהתאמה אישית. האם אתם זקוקים למדרסים, ומה צריך לדעת לפני שניגשים לרכוש מדרסים בהתאמה אישית?

מהם מדרסים?

מדרס הינו אביזר שמכניסים לתוך הנעל, ומטרתו לשנות את האופן בו כפות הרגליים מונחות בנעל כדי לנתב טוב יותר את עומס המשקל שמפעיל הגוף על כפות הרגליים, לשנות את היציבה, לספוג זעזועים, לשפר את הנוחות, ליצור חלוקה שווה של לחצים ולהפחית כאבים.

מדרסים ניתנים כמענה אורתופדי למגוון בעיות, החל מבעיות גב וכלה בבעיות בכף הרגל. מדרסים מותאמים אישית למטופל לאחר אבחון של כף הרגל, בו יש התייחסות למספר פרמטרים כגון: משקל, גובה, גיל, אבחון פתולוגי, מבנה רקמת השומן ברגל וכן המטרה בגינה הוזמן המדרס.

מי זקוק למדרסים בהתאמה אישית?

85% מאיתנו ידרשו למדרסים בשלב זה או אחר במהלך חיינו. הטעות הנפוצה של רובנו, בדומה לתחומים אחרים בחיים, היא שרק כשמופיעים סימפטומים כמו כאבים ברגליים, בכפות הרגליים, בברכיים ובגב אנחנו פונים לפתרון של מדרסים, בעוד שמדרסים עשויים למנוע מראש את אותם סימפטומים ונזקים מצטברים. כמו כן, ישנם מדרסים ייעודיים לספורטאים הסובלים מפציעות חוזרות ונשנות או מבעיות המצביעות על חוסר איזון ביומכני ברגל.

לסיכום, עולם המדרסים התפתח בעשורים האחרונים, ומגוון רחב של חומרים ושיטות לאבחון הליקויים השונים בכף הרגל ולהתאמה של מדרסים באופן אישי לכל כף רגל ולכל מטופל מקלים על חייהם של מיליוני אנשים. ההבנה כי מרבית האוכלוסייה תזדקק, בסופו של דבר, לשימוש במדרס זה או אחר הובילה את קופות החולים בארץ להציע השתתפות בעלותם במכונים הנמצאים עמם בהסדר. נסו, ותיווכחו.

סוגי מדרסים בהתאמה אישית

ככלל, ניתן לחלק מדרסים לחמישה סוגים עיקריים

מדרסים לריצה (מדרסים לספורטאים)

במהלך פעילות גופנית, וביתר שאת בריצה מופעל כוח ולחץ רב על הרגליים שלנו יותר מאשר בשגרה. הלחץ המופעל על כפות הרגליים במהלך ריצה יכול להגיע לפי עשרות ממשקל גופכם, ומסיבה זו ספורטאים רבים סובלים מבעיות גב, ברכיים ורגליים בעקבות עומס המשקל המופעל על הרגליים והלחץ המתמשך עליהן. לכן ספורטאים רבים נעזרים במדרסים בהתאמה אישית לספורטאי במטרה להפחית מעט את הלחץ ולטפל בבעיות.

מדרסים רב שכבתיים

כפי שאולי הבנתם משמם, מדרסים רב שכבתיים הם מדרסים הבנויים ממספר שכבות וזאת בניגוד למדרסים "רגילים" הבנויים משכבה אחת בלבד. שכבות המדרסים השונות אינן פשוט מונחות זו על גבי זו לאורך כל הנעל, אלא ממוקמות באזורים שונים ברגל בהתאם לאבחון ולמידת נחיצותן שם. מדרסים רב  שכבתיים מותאמים לאנשים הסובלים מכאבי גב או רגליים, הן בעקבות פעילות גופנית, תאונת דרכים או בעיות אורתופדיות.

מדרסים לנעליים אלגנטיות

כולנו אוהבים מדי פעם ללבוש בגדים מחויטים או שמלה מרהיבה ולצאת לאירוע או מפגש חברתי. הבעיה היא שפעמים רבות ככל שנעליים אלגנטיות נראות טוב ומקנות מראה יוקרתי, כך הן גם לא נוחות וללכת בהן זה פשוט סיוט. לכל אדם יש צורת רגל שונה, ונעליים שמיוצרות באופן מסחרי והמוני לא תמיד מתאימות לכולם – ולא, התאמה של מידת הנעליים זה ממש לא מספיק.

בדיוק מסיבות אלה פותחו מדרסים המיועדים לנעליים אלגנטיות שלא יפגמו בנראות שלכם. מדרסים לנעליים אלגנטיות צריכים לתת נוחות מקסימלית מצד אחד אך  להיות "בלתי נראים" מצד שני.

מדרסים ביו מכניים

מדרסים ביו מכניים הם מדרסים שמטרתם לשנות את תנועת כף הרגל של המטופל על ידי שינוי האופן בו הרגל מונחת בתוך הנעל. לרוב מדרסים ביו מכניים הם בעלי בסיס קשיח או חצי קשיח, מה שמקנה להם אורך חיים גבוה ביחס למדרסים אחרים ועמידות גבוהה לאורך זמן. המשמעות היא שניתן להשתמש במדרסים ביו מכניים גם לאורך שנים ללא בלאי, מה שמוזיל עלויות באופן משמעותי. מדרסים ביו מכניים מספקים תמיכה לכל אורך קשת כף הרגל באופן שלא קיים במדרסים רגילים, ולכן הם המתאימים ביותר לטיפול בבעיות שונות בכף הרגל כגון פלטפוס.

מדרסי גרפיט

מדרסי גרפיט הם מדרסים המיועדים בעיקר לספורטאים מקצועיים או ספורטאים חובבים המעוניינים בתמיכה בתוך נעל הספורט, כולל נעלי ספורט צרות במיוחד. בשל צורתן והמבנה שלהן, מדרסי גרפיט מתאימים במיוחד לספורטאים גבוהים. מדרסי גרפיט הם דקיקים וקלים מאוד, ולצד זה חזקים ועמידים במיוחד שכן הם עשויים מסיבי פחמן. מדרסי גרפיט עוצרים תנועות לא רצוניות של כף הרגל העלולות לגרום לנקע בעת פעילות גופנית, ומקלים על כאבים בקדמת כף הרגל.

תהליך התאמת מדרסים לכף הרגל

כאמור, מדרס הוא אביזר המותאם באופן אישי לרגל המטופל. במסגרת האבחון יוחלט סוג המדרס המתאים לכך הרגל שלכם ויותאם מדרס ספציפי. תהליך התאמת המדרס לכף הרגל כולל מספר שלבים:

 1. אבחון כף הרגל של המטופל

אבחון כף הרגל בטרם מוחלט סוג המדרסים אליהם זקוק המטופל. האבחון כולל בדיקת טווחי התנועה של מפרקי הקרסול והבהונות, לחיצות באזורים שונים, מדידת עובי העור בכף הרגל ועוד. לאחר האבחון מוסבר למטופל מהם הגורמים לכאבים ומהי הבעיה.

 1. בחירת סוג המדרסים

לאחר שהוסברה למטופל הבעיה בכף הרגל, בוחרים את סוג המדרס המתאים לו וכן את החומרים מהם יוכנו המדרסים.

 1. ייצור המדרסים

ייצור המדרסים תוך התאמה לכף הרגל של המטופל ולנעליים אליהן הם מיועדים.

 1. ביקורת ומקצה שיפורים

כשלושה שבועות לאחר שהמטופל קיבל את המדרסים מתקיימת ביקורת ויתכן שיידרש מקצה שיפורים להתאמה אופטימלית.

החומרים המשמשים להכנת המדרסים

החומרים מהם נעשה שימוש ביצירת המדרס קשורים במידה רבה לתפקודו. מדרסים שנועדו למנוע זעזועים יהיו מיוצרים מחומרים השונים מהמדרסים אשר נועדו לתקן לקות קיימת בכף הרגל. בין החומרים הנפוצים היום לייצור המדרסים ניתן למצוא:

 • קרבו-פייבר (סיבי פחמן)
  סיבי הפחמן ידועים כאחד החומרים החזקים, המאפשרים יצירה של מדרס דק וחזק, ועדיין עמיד. מדרסי גרפיט עשויים מחומר זה מאפשרים התאמת מדרס גם לנעליים דקיקות וצרות יחסית, ומאפשרות ליהנות מיתרונות של בלימת זעזועים מבלי להרגיש את המדרס בנעל.
 • Soft Eva
  חומר זה נפוץ גם בקרב בעלי מודעות לפגיעה בבעלי חיים ואיכות הסביבה, משום שהוא מיוצר כולו על ידי אדם, ללא שימוש בחומרים מהחי. הוא אינו מתקשח בקלות ואף עמיד בפני היסדקות לאורך זמן. יתרונות נוספים לחומר זה הם העובדה שאינו סופח מים, ואף עמיד בפני קרינת UV של השמש. העובדה כי חומר זה נשאר גמיש גם בתנאי קור, הופך אותו לחלק בלתי נפעל מהנעלה גם בעונות והמדינות הקרירות יותר.

 

ההבדל המרכזי בין החומרים השונים מהם מיוצרים מדרסים

אחד ההבדלים בין החומרים השונים בהם נעשה שימוש ביצור מדרסים, הוא חומרים מוקצפים בעלי תאים פתוחים לעומת חומרים מוקצפים בעלי תאים אטומים. בעוד החומרים בעלי התאים הפתוחים יתאימו עצמם לצורת החומר המקיף אותם, הם פחות עמידים בתנאי לחות או רטיבות. בניגוד אליהם, החומרים הבנויים מחומרים מוקצפים עם תאים אטומים יהיו לרב יקרים יותר (וידרשו שימוש בכמות גדולה של חומר ליצור), יחזיקו מעמד לזמן ארוך יותר ואף יפגינו עמידות גבוהה בתנאים של לחץ או לחות.

שיטות שונות למדידת מדרסים

 • חבישות גבס
  חבישות גבס משמשות כאחת המתודות הראשיות להתאמה אישית של מדרסים, ועד היום מהוות אמצעי יעיל לתכנון המדרס. באמצעות תחבושות הכוללות גבס העוטפות את הרגל נוצרת תבנית מדויקת של כף הרגל, ולאחר סריקה ממוחשבת נבנה מודל תלת ממד של כף הרגל לייצור המדרס. אחד השינויים שבוצעו עם השניים, היה שינוי מנח כף הרגל בזמן עטיפתה ברצועות הגבס הלחות. אם בעבר הבדיקה הייתה מתבצעת בזמן עמידה (וכך הליקוי בכף הרגל היה מועצם), כיום הרגל באוויר, והמדידה מתבצעת כאשר הרגליים אינן צריכה לשאת משקל.
 • הטבעת הרגל בקופסת ספוג
  דרך נוספת להתאמתם של המדרסים היא באמצעות הטבעה של כף הרגל בקופסה המכילה ספוג, ה”זוכר” את צורת כף הרגל ומאפשר יצירה של מדרס על פי צורת כף הרגל. ההטבעה יכולת להתבצע בעמידה, בישיבה או בשכיבה, כאשר ההבדלים ביניהן הוא במידת הלחץ המופעל על כף הרגל. חסרונה של שיטה זו, לדעת רבים, הוא העובדה כי בבדיקה בלחץ מלא הרגל “תטביע” בספוג את הליקוי הקיים ברגל, והמדרס שיופק לא יתקן את צורת הדריכה, ויהיה פחות יעיל בטיפול בכאב.

יש אנשים שלא מודעים לחשיבות של השימוש במדרסים. מדרסים חשובים כדי לספק תמיכה לכפות הרגליים, להפחית עייפות ולמנוע כאבים בכף הרגל. הם גם עוזרים בפיזור שווה של משקל, מה שיכול לעזור בהורדת הסיכון לפתח בעיות בכף הרגל.

בקרב הלקוחות שלנו שכן מחפשים את הפתרונות השונים שמדרסים מעניקים לסוגי בעיות שונות, חוזרת ועולה השאלה:

אילו מדרסים מומלצים לי?

ישנם סוג מדרסים רבים ושונים הקיימים בשוק כיום, המתאימים למגוון צרכים. יש אנשים שבוחרים לקנות מדרסים בהתאמה אישית כי הם רוצים התאמה מושלמת לרגליהם. אחרים עשויים להעדיף מדרסים מהמדף שהם זולים יותר אך עדיין מציעים רמות תמיכה ונוחות טובות.

מדרסים מגיעים בכל הצורות והגדלים לסוגים שונים של נעליים, כולל נעלי שמלה, סניקרס, סנדלים, מגפי שמלה ואפילו נעלי ספורט. הם גם מגיעים בחומרים שונים כגון קצף או ג'ל

ישנם גורמים רבים התורמים ליעילות של מדרסים. אלה כוללים את החומרים שבהם נעשה שימוש, את עיצוב המדרס ואת תכונות המדרס. החומרים הנפוצים ביותר בשימוש הם קצף וג'ל. קצף הוא בחירה טובה עבור אנשים הסובלים מדלקת כף הרגל מכיוון שיש לו הרבה ריפוד. ג'ל הוא בחירה טובה עבור אנשים הסובלים מדלקת פרקים מכיוון שהוא מספק יותר יציבות מאשר קצף.

עיצוב המדרסים יכול להשפיע גם על יעילותו. ישנם עיצובים שונים שניתן לבחור על סמך איזה סוג של בעיות אתה מנסה להיפטר או למנוע מלהתרחש שוב. כמה דוגמאות הן תומכי קשת, כוסות עקב וכריות מטטרסל לשיכוך כאבים בכף הרגל או מניעה

מדרסים הם חלק חיוני בכל הנעלה. הם מספקים ריפוד לכף הרגל ותמיכה לקשת. הם גם עוזרים בבלימת זעזועים, מה שמונע פציעות.

המדרסים המומלצים לאנשים שיש להם רגליים שטוחות או פלנטר פאסייטיס תוכננו במיוחד כדי לתת תמיכה לקשת. מדרסים אלו ניתנים להתאמה אישית עם מרשם רופא פודיאטר.

ישנם שלושה סוגים של מדרסים: מתקן, טיפולי וביצועי. מדרסים מתקנים עשויים לתקן בעיה ספציפית בכף הרגל, כגון פרונציה יתרה או רגליים שטוחות. מדרסים טיפוליים מפחיתים כאבים בכף הרגל הנגרמים על ידי דלקת כף הרגל או שוק השוק בעוד מדרסים ביצועיים מספקים ריפוד נוסף לטיולים ארוכים או ריצה.

יש אנשים שיש להם קשת גבוהה מאוד וצריכים מדרס בהתאמה אישית. לאחרים יש רגליים שטוחות וזקוקים למדרס קשיח כדי לספק תמיכה לקשת. ולעוד אחרים יש דלקת כף הרגל, בוניונות או בעיות אחרות בכף הרגל הדורשות תשומת לב מיוחדת.

על מנת למצוא את המדרסים המומלצים לכל אחד ואחד, יש לבצע מחקר שמאבחן את כפות הרגליים שלך, את הסיבה שבגינה נדרשים המדרסים, ואת השימוש אותו יעשה במדרסים.

דוגמאות למצבים שידרשו מדרסים מומלצים מסוגים שונים:

דוגמא למצב שדורש מדרס קשיח:

מדרס קשיח הוא סוג של כלי נעליים אורטופדיים המשמשים להגנה על העקב או הכדור של כף הרגל מפני כאבים או פציעות. הם עשויים בדרך כלל מחומר קשיח כמו פלסטיק, גומי, פוליאוריטן או מתכת.

השימוש הנפוץ ביותר במדרסים מסוג זה הוא אצל אנשים שפיתחו פלנטר פאסייטיס, שהיא דלקת של הפלנטר פאסיה. הם משמשים גם כאשר מישהו פיתח דורבן בעקב, שהם גידולים גרמיים על עצם העקב הנובעים מלחץ חוזר ונשנה על האזור.

יש אנשים שילבשו מדרסים אלה כאשר יש להם רגליים שטוחות על מנת לספק יותר תמיכה וריפוד לרגליהם.

דוגמה נוספת למצב המצריך מדרס קשיח הוא כאשר למישהו יש פציעה בכף הרגל וצריך להגביל את תנועת כף הרגל ולמנוע ממנה לשאת משקל.

דוגמא למצב שדורש מדרס בהתאמה אישית:

מדרסים מותאמים אישית עשויים להתאים לצורת כף הרגל שלך ולספק תמיכה לרגליים. הם משמשים לעתים קרובות על ידי אנשים שיש להם מצב רפואי המחייב אותם ללבוש מדרסים מותאמים אישית.

ניתן לייצר מדרסים בהתאמה אישית ממגוון חומרים, כולל קצף, ג'ל, פלסטיק ובד. הם יכולים גם להיות מותאם אישית עם תכונות שונות כגון תומך קשת או כוסות עקב.

מדרסים מותאמים אישית הם פתרון מצוין לאנשים שיש להם בעיות בכף הרגל. ניתן להשתמש בהם כדי לתקן את יישור כף הרגל, לספק תמיכה לקשת ולהקל על כאבים בעקב. מדרסים מותאמים אישית עשויים להתאים את כפות הרגליים שלך בצורה מושלמת. הם עשויים מתבנית של כפות הרגליים שלך ואז הם מחוממים ויוצקים לצורה מותאמת אישית שנועדה להתאים לרגליים שלך.

דוגמא למצב שדורש מדרס ביו מכני:

מדרסים ביו-מכאניים משמשים לתיקון יישור כף הרגל והקרסול. לעתים קרובות הם נקבעים על ידי רופא פודיאטר או אורטופד.

המדרס הביומכני מורכב משני חלקים: מעטפת קשיחה ומוספה. המעטפת הנוקשה עשויה מפלסטיק, מתכת או סיבי פחמן והיא מספקת תמיכה לכף הרגל. התוסף עשוי מקצף, ג'ל או חומר אחר המספק ריפוד לכף הרגל. המדרס הביו-מכני מיועד ללבישה בתוך נעל, בין אם כתוספת או כמדרס המחליף את המדרס המקורי.

דוגמא לשימוש שדורש מדרס רב שכבתי:

מדרס רב שכבתי הוא סוג של מדרסים שיש לו יותר משכבה אחת. השכבות עשויות לרוב מחומרים שונים, כמו קצף וג'ל.

מטרתו של מדרס רב שכבתי היא לספק נוחות ותמיכה לכף הרגל. זה יכול לשמש לטיפול במצבים כגון דלקת כף הרגל, כאב בעקב וכאבי קשת.

דוגמא לשימוש שדורש מדרס גרפיט:

מדרסי גרפיט משמשים להפחתת הסיכון לבעיות בכף הרגל. הם מוכנסים לנעליים כדי לספק אפקט ריפוד ולהפחית את הסיכון לפציעה.

לסיכום, עולם המדרסים התפתח בעשורים האחרונים, ומגוון רחב של חומרים ושיטות לאבחון הליקויים השונים בכף הרגל ולהתאמה של מדרסים באופן אישי לכל כף רגל ולכל מטופל מקלים על חייהם של מיליוני אנשים. ההבנה כי מרבית האוכלוסייה תזדקק, בסופו של דבר, לשימוש במדרס זה או אחר הובילה את קופות החולים בארץ להציע השתתפות בעלותם במכונים הנמצאים עמם בהסדר. נסו, ותיווכחו.

מאמרים נוספים

פלטפוס – כבר מילדות

מדרסים, ובעיקר מדרסים קשיחים הם מדרסים נכונים לטיפול בפלטפוס, גם בשביל לתת תמיכה בקשת ולפזר את נקודות הלחץ, וגם ובעיקר בשביל ליישר את היציבה, לאזן את המנח של הרגל כנגד הקרקע.
חשוב להתחיל לטפל בנושא כבר מילדות כדי למנוע את השחיקה המצטברת עם השנים ולמנוע כאבים עתידיים שעלולים לדרוש התערבות משמעותית יותר.

קרא עוד »

דלקת בכף הרגל – כל המידע

דלקת בכף הרגל עשויה להיות חריפה או כרונית. כמה סיבות נפוצות כוללות נקעים, מתיחות, כוויות, שברים, עקיצות/עקיצות של חרקים, זיהומים (כולל כיבים סוכרתיים), תגובות לתרופות או חומרים אחרים, כולל צמחים רעילים או הכשות נחש.

קרא עוד »