מדרסים 2019-01-06T15:12:14+00:00

מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית

אלפי הצעדים שאנו צועדים מידי יום ופעולות פיזיות כגון עמידה ממושכת או ריצה ספורטיבית, מגבירות את העומס על הגוף. ואם מוסיפים לכך מאפיינים גנטיים, שחיקה טבעית, הנעלה לא מתאימה, יציבה לא מאוזנת ואף מחלות ופציעות, הדרך לכאבים ברגליים ובמערכת השלד והשרירים, קצרה מתמיד. רק מדרסים איכותיים שתוכננו באופן מקצועי ע"י מומחי עטרת מדיפוט והותאמו לצרכים שלכם, יכולים לגשר בין המצוי לרצוי ולספק מענה והקלה משמעותית לכאבים.

מאמרים אחרונים בבלוג שלנו

  • איפה קונים מדרסים בירושלים?

איפה קונים מדרסים בירושלים?

איפה קונים מדרסים בירושלים?  איפה קונים מדרסים בירושלים? בירת ישראל, בעלת האוויר הצלול, טומנת בחובה מגוון אתגרים מיוחדים לכף הרגל. ההליכה ברחובות העיר הסואנים, העליה והירידה בסביבה

  • איפה קונים מדרסים בתל אביב?

איפה קונים מדרסים בתל אביב?

 איפה קונים מדרסים בתל אביב? איפה קונים מדרסים בתל אביב? רגל דואבת לאורך זמן יכולה לא רק להרוס את היציבה שלנו, אלא גם לגרום לבעיות בריאותיות מכף

  • האם אתם צריכים מדרסים?

האם אתם צריכים מדרסים?

האם אתם צריכים מדרסים? לקביעת פגישת יעוץ והתאמה חינם בכל המדובר בבעיות וכאבים ברגליים, הפתרון האידאלי הוא לרוב מדרסים. טיפול במדרסים יכול להקל על כאבים בכפות הרגליים,

מדרסים: המדריך השלם והמקיף

הרופא האורתופד המליץ לכם לנסות מדרסים על מנת למנוע פציעה, לתקן לקות בכף הרגל או להקל על כאבי הגב? בוודאי התלבטתם אילו מדרסים מתאימים לכם, והאם לבחור במוצרי מדף או דווקא להשקיע באחד מהסוגים הרבים של מדרסים בהתאמה אישית. במיוחד עבורכם ערכנו את המדריך המקיף, הסוקר את המדרסים השונים, את הליקויים להם כל מדרס יכול לסייע ועוד מידע רב נוסף שיוכל להסביר את ההבדלים בין המדרסים השונים.

סוגי המדרסים השונים

מדרסי גרפיט

מדרסי הגרפיט, המיוצרים מסיבי פחמן, מצטיינים בעמידות גבוהה, ולכן משמשים בתעשיית המדרסים ליצירה של מצע דקיק לכף הרגל, ויכולים להיות חלק גם מנעליים צרות. מדרסים אלה מונעים הזעה ובעיות רגליים הנובעות מפטריות ומסייעים לספורטאים להימנע מתנועה לא נכונה של הרגל או זעזוע.

מדרסים ביו מכניים

מדרסים ביומכניים נוצרו על מנת לשנות את הדרך בה נעה כף הרגל. לרב, הכוונה לשימוש במדרסים קשיחים, בעלי גמישות מינימלית, המותאמות לבעלי מקרים קשים של פלטפוס, או כאשר חלקה המרכזי או האחורי של כף הרגל אינו יציב. בדרך כלל לבעלי כף רגל קשיחה יומלץ להשתמש דווקא במדרסים גמישים יותר.

מדרסים רב שכבתיים

מדרסים רב שכבתיים נוצרו על מנת להעניק לכל חלק בכף הרגל את התמיכה המתאימה. הם כוללים שכבה המספקת ריפוד לכף הרגל, ג'ל המונע זעזועים, שכבה עליונה המונעת הזעה – ולבעלי לקויות שונות מותאמים המדרסים על מנת למנוע החמרה של הבעיה, ולמנוע פציעות וכאבי גב.

המצבים בהם נדרשים מדרסים:

מדרסים לספורטאים

עיסוק בפעילויות ספורטיביות שונות, לאורך תקופה ארוכה, טומן בחובו יתרונות בריאותיים רבים, אך עבור חלק מהספורטאים (הן כתחביב והן כמקצוע) פעילות זו הובילה לפציעות שונות ולשחיקה של איברי הגוף. בין השאר ספורטאים דווחו על בעיות ברכיים, יציבה ופגיעות שנגרמו כתוצאה מזעזועים הנובעים ממגע חוזר ונשנה עם הקרקע בעוצמה גבוהה.

על מנת לענות על הצורך הגובר בקרב ספורטאים בפתרון לפציעות, החלו להופיע מדרסים שעיקר פעולתם התמקד בפיתוח מדרסים רכים – שנועדו למנוע זעזועים. מחקרים נוספים שהופיעו מאוחר יותר, הבהירו כי יעילות המדרסים גוברת כאשר נעשה שימוש במדרסים תפקודיים.

אחד מהמחקרים הבולטים בתחום פורסם כבר בשנת 1991 ב- "American Jornal of Sport Medicen" וכלל משוב מחמש מאות אצנים שהשתמשו במדרסים להקלה על בעיות שונות. התוצאות היו מרשימות 75% דיווחו כי הבעיה נפתרה או הייתה הקלה משמעותית בתסמינים השונים, ו-90% העידו על שביעות רצון מהטיפול במדרסים.

כאשר מתאימים באופן אישי מדרסים לספורטאים נלקחות בחשבון לא רק המידות והליקויים של אותו ספורטאי, אלא גם תדירות האימון ואפיו. לדוגמה, מדרסים המותאמים לאצנים יהיו שונים מאלה המותאמים לשחקני כדורסל וכדורגל. על אף שכולם בולמים זעזועים, חלקם אמורים למנוע פציעות שונות הנובעות מהסוג הפעילות והסכנות הנלוות אליה (רגל עקומה בזמן נחיתה, חוסר גמישות של כף הרגל בבעיטה בכדור וכדומה.

מחלות הגורמות לצורך במדרסים

רבים מוצאים עצמם זקוקים לתמיכה בכף הרגל כתוצאה מסימפטומים של מחלות שונות, וכן ליקויים בכף הרגל. חלק מהליקויים הם מולדים, ואחרים נובעים כתוצאה ממלה וויראלית (כמו למשל פוליו). מחלות אלה פוגעות ברקמות השונות של כף הרגל, יוצרות לעתים מבנה בעייתי הגורם לחלוקת לחץ לא נכונה או אף גורמות להתקצרות של רגל אחת ביחס לשנייה. נסקור בקצרה את המחלות השונות בהן מדרסים בהתאמה אישית יכולים להקל על הסימפטומים השונים.

סכרת

מחלת סכרת, על סוגיה השונים, מתאפיינת בחוסר היכולת לייצר את הכמות המתאימה של אינסולין על מנת לווסת את רמות הסוכר בדם, גורמת לסימפטום המשפיע על מבנה כף הרגל. רגליים סוכרתיות עשויות להיות נפוחות, לסבול מיבלות ולגרום לכאבים. עבור חולי סכרת יוצרו מדרסים מיוחדים המקלים על הכאב, מאפשרים ליצור איזון בין כפות הרגליים, ולהפחית את הלחץ והכאבים במהלך ישיבה או הליכה.

תסמונת פוסט פוליו – PPS

לפני מספר עשורים פגע נגיף הפוליו במאות אלפי ילדים ברחבי העולם. ילדים שנותרו משותקים לכל חייהם או עברו פגיעה קלה של הנגיף קרויים חולי פוליו. אך תופעה מצערת שהתרחשה שנים אחר כך, הבהירה כי הנגיף לא פגע באופן מידי בכל הילדים, ולעתים נשאר בגוף מבלי שהתפרץ במשך עשור.

אך, לפתע, נשאים של הנגיף החלו לסבול מתופעות שונות כגון רגל שהפסיקה לתפקד או התקצרה, איברים שהתעקמו ועוד תופעות. עבור הסובלים מתופעה זו יוצרו מדרסים מיוחדים, ה"מתקנים" את התועה של רגל קצרה, וכן מסייעים בבלימת הזעזועים בעת ההליכה.

ליקויים ברגליים להם מדרסים יכולים לעזור

פלטפוס – רגל שטוחה

רגליים שטוחות (או "פלאט" + "פוס") הוא ליקוי הנובע מהקשחה של הקשת המדיאלית. לכאורה, ככל ששטח גדול יותר של כף הרגל מונח על הקרקע, היינו מצפים לחלוקה מאוזנת יותר של משקל הגוף. אך בפועל, הרגל השטוחה גורמת לחלקי כף הרגל שלא נועדו לשאת בעומס ולקשת האורכית הנמשכת לעקב לתפקוד לקוי. בעיה זו כה נפוצה בקרב האוכלוסייה ש-15% סובלים או יסבלו ממנה בעתיד.

פלטפוס עשוי להופיע בשני מצבים שונים. הראשון רק במצב של דריכה על הרגל, כאשר כף הרגל חוזרת להיות קעורה לאחר הרגל הורמה לאוויר (פלטפוס גמיש), או מצב שבו לאורך היום כולו גם במצב מנוחה, כף הרגל אינה מתקערת. לתופעת הפלטפוס ישנה השפעה לא רק על כף הרגל, אלא היא עשויה לפגוע גם באספקטים נוספים בגוף ולגרום לדורבן, לדלקת בגיד אכילס או לכאבי גב תחתון.

אילו מדרסים יקלו על הסובלים מפלטפוס?

תפקיד המדרסים המותאמים אישית לכל מטופל הסובל מפלטפוס משתנים בהתאם לפתולוגיה האישית, הקשורה לסימפטומים השונים להם גרם הפלטפוס. לדוגמה, מטופל הסובל מרגל שטוחה ודורבן יזדקק למדרסים ביו-מכניים, ומטופל הסובל מזעזוע בכף הרגל ישלב דווקא מדרסים שנועדו למנוע זעזועים.

כמו כן, בהתאמת המדרס לבעלי פלטפוס נלקח בחשבון גם גילו של המטופל ואורח חייו, כאשר במידה והוא מתאמן באופן תכוף, יותאמו מדרסים שונים מאלה שיומלצו למטופלים בגיל מבוגר, הממעיטים לצעוד צעידות ממושכות.

דורבן

הכאבים המוכרים בעגה העממית כ"דורבן", ובמינוח המקצועי "Plantar Fascilitis" נובעים מדלקת ברצועה הנמתחת בין אצבעות כף הרגל לעקב. דלקת זו גורמת לכאבים בשני מועדים עיקריים, בצעדים הראשונים לאחר שנת הלילה או מנוחת צהריים ארוכה או במקרים של הליכה וצעידה ממושכת.

עם השנים, תאי הרקמות ברצועה נמתחים ומתנוונים ויוצרים מתיחה מוגברת. כך, נוצר פרדוקס מסוים. כאשר מופיע הכאב בבוקר הוא נפסק לאחר פסיעה קצרה, אך בכל פעם שיוצרים עומס על הרגל בהליכה – הרצועה נמתחת אף יותר וגורמת לגירוי חוזר ונשנה הגורם לכאב לשוב. דורבן נפוץ לרב בקרב ספורטאים, ובמיוחד בעלי רגל שטוחה (פלטפוס), וכן בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני, הגורם לקשת למאמץ יתר.

אילו מדרסים יקלו על הסובלים מדורבן?

מדרסים ביומכניים מותאמים אישית למבנה כף הרגל מעניקים תמיכה ומורידים את רמת הקריסה לפרונציה של כף הרגל. כך באמצעות הפחתת העומס על הרצועה, היא נמתחת פחות (במיוחד בנקודת האחיזה בעצם העקב) וכך ניתן למנוע או להפחית בצורה משמעותית את הכאב הנלווה ל"דורבן".

דלקות גידים

אחת הסיטואציות המוכרות בעטיין רבים פונים לקבלת מדרסים מותאמים אישית הן בעקבות דלות גידים, כאשר אחת הנפוצה שבהן היא דלקת בגיד אכילס, אחד מהגדולים והעוצמתיים בגופנו. בעוד לאחר ניתוח בגיד אכילס תדרשו להגבהה לנעל, או לתומך ומגן קרסול, ספורטאים הסובלים מפגיעה בגיד זה יכולים לחזור לפעילות לאחר קבלת תמיכה ממדרסים

כאבי גב

עוד סיטואציה שמובילה אורתופדים רבים להמליץ על מדרסים בהתאמה אישית היא כאבי גב, ובמיוחד כאבים בגב התחתון. כפות הרגליים, מעניקות תמיכה לגוף כולו, לעתים אינן עומדות בעומס והכאב מקרין לחלק התחתון של עמוד השדרה. היכולת של המדרסים ליצור חלקוה נכונה יותר של משקל הגוף – בהתאם למבנה כף הרגל, תוכל למנוע ולהקל על כאבי הגב.

נקעים

נקע, או מתיחה של רצועות הקרסול הנמתחות עד כף הרגל, הנובע לרב מנפילה או מתנועה לא נכונה של כף הרגל, יכול להימנע באמצעות שימוש במדרסים המונעים מהרגל להסתובב. נקעים קשים יכולים לגרור תהליך החלמה ארוך, ובמידה וכבר עברתם נקע – עליכם לנסות להימנע ככל האפשר מנקע נוסף. במצב זה מומחה יכול להתאים מדרס שימנע ככל האפשר את הישנות התופעה. חשוב להבין שרגל שעברה נקע פעם אחת, רגישה הרבה יותר למתיחת או אף קריעת הרצועה בשנית, ולכן במצב זה מומלץ ביותר להשתמש במדרסים.

שברי מאמץ

פעילות ספורטיבית מאומצת עשויה לגרום לשברי מאמץ, או סדק קטן באחת העצמות. שבר זה מתאפיין בכאב, ומונע מספורטאים תנועה במשך שבועות עד חודשים. בניגוד לשבר שנגרם בתוצאה מנפילה, שברי מאמץ נובעים מתנועה חוזרת ונשנית במהלך פעילות ספורטיבית או עבודה, הגורמת לזעזועים לאורך הרגל. התאמה של מדרסים הסופגים זעזועים אלה בנעלי הספורט, יכולה לסייע במניעה או הקלה של שברי המאמץ.

מה ההבדלים בין מדרסי מדף למדרסים בהתאמה אישית?

לאחר שסקרנו את סוגי המדרסים השונים נציין כי חנויות רבות מציעות מדרסים שיוצרו מבעוד מועד, ונמכרים בהתאם לגודל הנעל. מדרסים אלה נועדו במרבית המקרים לשמש בעיקר על מנת להקל על ההליכה, לנוחות, ולעתים גם משיקולים אסתטיים על מנת להתאים נעל מעט גדולה (בחצי מידה) לכף רגל קטנה יותר.

עם זאת, יש לזכור, כי למדרסים תפקיד משמעותי בהקלה על מגוון רחב של ליקויים ובעיות בכפות הרגל, ולכן התאמה אישית של המדרסים מבטיחה כי הם יבצעו את "משימתם" בצורה הטובה ביותר, נסקור בקצרה את החומרים המשמשים להכנת המדרסים כיום.

החומרים המשמשים להכנת המדרסים:

החומרים מהם נעשה שימוש ביצירת המדרס קשורים במידה רבה לתפקודו. מדרסים שנועדו למנוע זעזועים יהיו מיוצרים מחומרים השונים מהמדרסים אשר נועדו לתקן לקות קיימת בכף הרגל. בין החומרים הנפוצים היום לייצור המדרסים ניתן למצוא:

קרבו-פייבר (סיבי פחמן)

סיבי הפחמן ידועים כאחד החומרים החזקים, המאפשרים יצירה של מדרס דק וחזק, ועדיין עמיד. מדרסי גרפיט עשויים מחומר זה מאפשרים התאמת מדרס גם לנעליים דקיקות וצרות יחסית, ומאפשרות ליהנות מיתרונות של בלימת זעזועים מבלי להרגיש את המדרס בנעל.

Soft Eva

חומר זה נפוץ גם בקרב בעלי מודעות לפגיעה בבעלי חיים ואיכות הסביבה, משום שהוא מיוצר כולו על ידי אדם, ללא שימוש בחומרים מהחי. הוא אינו מתקשח בקלות ואף עמיד בפני היסדקות לאורך זמן. יתרונות נוספים לחומר זה הם העובדה שאינו סופח מים, ואף עמיד בפני קרינת UV של השמש. העובדה כי חומר זה נשאר גמיש גם בתנאי קור, הופך אותו לחלק בלתי נפעל מהנעלה גם בעונות והמדינות הקרירות יותר.

ההבדל המרכזי בין החומרים השונים מהם מיוצרים מדרסים

אחד ההבדלים בין החומרים השונים בהם נעשה שימוש ביצור מדרסים, הוא חומרים מוקצפים בעלי תאים פתוחים לעומת חומרים מוקצפים בעלי תאים אטומים. בעוד החומרים בעלי התאים הפתוחים יתאימו עצמם לצורת החומר המקיף אותם, הם פחות עמידים בתנאי לחות או רטיבות. בניגוד אליהם, החומרים הבנויים מחומרים מוקצפים עם תאים אטומים יהיו לרב יקרים יותר (וידרשו שימוש בכמות גדולה של חומר ליצור), יחזיקו מעמד לזמן ארוך יותר ואף יפגינו עמידות גבוהה בתנאים של לחץ או לחות.

שיטות שונות למדידת המדרסים

חבישות גבס

חבישות גבס משמשות כאחת המתודות הראשיות להתאמה אישית של מדרסים, ועד היום מהוות אמצעי יעיל לתכנון המדרס.  באמצעות תחבושות הכוללות גבס העוטפות את הרגל נוצרת תבנית מדויקת של כף הרגל, ולאחר סריקה ממוחשבת נבנה מודל תלת ממד של כף הרגל לייצור המדרס.

אחד השינויים שבוצעו עם השניים, היה שינוי מנח כף הרגל בזמן עטיפתה ברצועות הגבס הלחות. אם בעבר הבדיקה הייתה מתבצעת בזמן עמידה (וכך הליקוי בכף הרגל היה מועצם), כיום הרגל באוויר, והמדידה מתבצעת כאשר הרגליים אינן צריכה לשאת משקל.

הטבעת הרגל בקופסת ספוג

דרך נוספת להתאמתם של המדרסים היא באמצעות הטבעה של כף הרגל בקופסה המכילה ספוג, ה"זוכר" את צורת כף הרגל ומאפשר יצירה של מדרס על פי צורת כף הרגל. ההטבעה יכולת להתבצע בעמידה, בישיבה או בשכיבה, כאשר ההבדלים ביניהן הוא במידת הלחץ המופעל על כף הרגל. חסרונה של שיטה זו, לדעת רבים, הוא העובדה כי בבדיקה בלחץ מלא הרגל "תטביע" בספוג את הליקוי הקיים ברגל, והמדרס שיופק לא יתקן את צורת הדריכה, ויהיה פחות יעיל בטיפול בכאב.

לסיכום, עולם המדרסים התפתח בעשורים האחרונים, ומגוון רחב של חומרים ושיטות לאבחון הליקויים השונים בכף הרגל ולהתאמה של מדרסים באופן אישי לכל כף רגל ולכל מטופל מקלים על חייהם של מיליוני אנשים. ההבנה כי מרבית האוכלוסייה תזדקק, בסופו של דבר, לשימוש במדרס זה או אחר הובילה את קופות החולים בארץ להציע השתתפות בעלותם במכונים הנמצאים עמם בהסדר. נסו, ותיווכחו.

לייעוץ ותיאום פגישה

צרו קשר עם המומחים שלנו ונחזור אליכם בהקדם